Nehnuteľnosti narazili.
17. 10. 2022

Nehnuteľnosti narazili.

Nehnuteľnosti narazili. 

 

Nehnuteľnosti narazili na cenový strop.

 

V priebehu niekoľkých mesiacov prešiel slovenský trh s nehnuteľnosťami výraznou zmenou, keď sa dopyt po bývaní výrazne oslabil.

Nárast úrokových mier sa v priebehu pár mesiacov prejavil aj na zníženom dopyte po nových úveroch na bývanie. Práve dostupnosť hypoték do veľkej miery vplýva na konečné ceny nehnuteľností.

 

“Posledné týždne sa stáva, že na zverejnenú ponuku nezareaguje vôbec nikto,“ zhodnotil súčasnú situáciu na trhu realitný maklér.

 

Kým pred pár mesiacmi by vám na jednu ponuku do troch dní reagovalo desať ľudí, dnes reaguje len jeden až dvaja záujemcovia za týždeň. Výrazne sa spomaľuje tempo predaja, avšak nehnuteľnosti sa ešte predávajú. Ale kupujúci už požadujú aj úpravy cien smerom nadol.

 

Staré nehnuteľnosti sa už momentálne predávajú za nižšie sumy, ako sú ponukové ceny.

 

Kým doteraz boli vo výhode predávajúci a diktovali si podmienky, v súčasnosti majú navrch kupujúci a ich pozícia sa bude zrejme naďalej zlepšovať.

Úrokové sadzby na hypotékach idú postupne hore, čo odrádza ľudí, aby si ich brali.

 

Znížený záujem o drahšie úvery na bývanie potvrdzujú aj banky. V septembri a októbri už banky pocítili pokles počtu ľudí žiadajúcich o úvery na bývanie.

 

Aj banky už rátajú, že zdražovanie v prípade bývania sa v nasledujúcom období úplne zastaví. S rastúcimi sadzbami na hypotékach sa totiž dopyt po kúpe nehnuteľností prirodzene ochladzuje.

 

Okrem vyšších úrokov sa pod znížený záujem o hypotéky podpisuje aj celkové zdražovanie tovarov a služieb.

 

Rast miezd nebude stačiť na pokrytie zvýšených výdavkov na potraviny, energie a ďalšie každodenné potreby, čo obmedzí schopnosť aj ochotu bežnej domácnosti zadlžiť sa a ísť do kúpy nového bývania či inej nehnuteľnosti.

 

Zdroj: aktuality.sk

Igor Ambrózy
Autor: Igor Ambrózy

Všetky informácie na jednom mieste. Sem kliknite ak máte záujem o:
 

FINANCIE                                    REALITY 

   

Som členom Realitnej Únie SR už od roku 2007. Aj preto Vám viem odborne a priateľsky pomôcť s predajom a kúpou nehnuteľnosti spolu s mojimi vyše 700 kolegami. Takú možnosť Vám veru neponúkne hocikto. Čo všetko viem pre Vás urobiť, zistíte TU>>.

Som tu pre vás.

Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami nezáväzne stretnem a preberieme, čo všetko je najlepšie urobiť pre predaj Vašej nehnuteľnosti za čo najvyššiu cenu.

Volajte 0948 22 44 24

Píšte: igor@ambrozy.sk

 

Ponuku nehnuteľností nájdete TU

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie